Edwards Signaling 270LEDMA240A 200 Class Stacklight, 70mm
★★★★★ 4.5 101 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by alondragarciahair.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Integrated LED Steady-on
  • Interlocking system for quick assembly
  • NEMA Type 4X and IP66 rated
  • Operating Voltage 240V AC / Current 0.035 A / Flash 0.025A - 0.020A - 0.025A
Size 70mm
Color 3.11
Style Modern
Finish Polycarbonate
Voltage 240 Volts
Material Polycarbonate
Thickness 11 Inches
Item Weight 4.8 ounces
Part Number 270LEDMA240A
Manufacturer Edwards Signaling Company
Type of Bulb Light Emitting Diode
Certification nema,oem
Item model number 270LEDMA240A
Batteries Required No
Product Dimensions 2.95 x 2.95 x 3.11 inches
Included Components EDWARDS SIGNALING 270LEDMA240A Tower Light LED Module,240VAC,70mm
Item Package Quantity 1
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
101 ratings | 41 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (84)
4 stars
4% (4)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (10)